fbpx
Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Sieniniai laikrodžiai

sieniniai laikrodžiaiŽinoti laiką žmonės norėjo nuo neatmenamų laikų, todėl bėgant šimtmečiams kito ne tik laikrodžių dizainas, bet tobulėjo ir vidinis jų mechanizmas. Pasaulyje egzistavo galybė įvairių laikrodžių modelių. Dauguma jų naudojami dar ir šiandien. Sunku nustatyti, kada atsirado pirmieji laikrodžiai, nes juk žmonės tam naudojo saulę, vandenį smėlį ir pan. Ir dabar pasaulyje jų yra įvairiausių: tai saulės, vandens, smėlio, elektriniai, švytuokliniai, kvarciniai, mechaniniai sieniniai laikrodžiai ir pan. Bet pakalbėkime šį kartą išsamiau apie sieninius laikrodžius, kurie ne tik rodo tikslų laiką, bet gali tapti ir išskirtine namų ar biuro interjero puošmena.

Pirmieji laikrodžius namams ėmė gaminti Vokietijos meistrai, vėliau šią veiklą perėmė anglai, kurie išlaikė laikrodžių gamybos pirmenybę du paskutiniuosius šimtmečius. Vokiški laikrodžiai išsiskyrė savo dydžiu, aukščiu, tiesiomis korpuso linijomis, permatomomis durelėmis, kurios neslėpė švytuoklės. Angliškiems laikrodžiams būdingi ryškiai išreikšti bokštai ir karūnos. Tačiau nuo 19 a. iki šių dienų labiausiai pripažintais laikrodžių meistrais yra laikomi šveicarai.

Šiandien, kai skaitmeniniai laikrodžiai įdiegti visur kur pažvelgsime: mobiliuosiuose telefonuose, kompiuteriuose, automobiliuose, buitinėje technikoje ir t. t., tradiciniai laikrodžiai, rodosi, turėtų būti išstumti iš rinkos, tačiau trečiajame tūkstantmetyje žmonės pradėjo akcentuoti tradicijų svarbą ir į namus grįžo brangūs elegantiški laikrodžiai ir kaip anksčiau tapo nepakeičiamais darbo kabineto ar svetainės akcentais.

Labiausiai paplitę tokio tipo laiko matuokliai yra sieniniai laikrodžiai. Jie neužima reikalingos erdvės, lengvai įsilieja į bet kokį interjerą. Renkantis tokį laikrodį, kaip ir bet kokį kitą, būtina tinkamai įvertinti kainos, dizaino ir mechanizmo kokybės santykį. Be abejo, kuo žinomesnis laikrodžio gamintojas, tuo patikimesnis bus jo mechanizmas.  

Sieniniai laikrodžiai gali būti labai įvairios formos: nuo paprastų, apvalių, kvadratinių, iki egzotiškiausių, įmantriausių. Jie gali būti pagaminti iš natūralaus medžio, marmuro, plastiko ar metalo, diskai su ciferblatu gali būti paauksuoti ar pasidabruoti, netgi inkrustuoti brangakmeniais, permatomi, dirbtinai sendinti ir pan. Pačios populiariausios tokių laikrodžių spalvos yra juoda, balta ir auksinė. Vidutiniškai sieninių laikrodžių dydis svyruoja nuo 25 cm iki 1 m. Kai kuriuose jų būna įmontuotas ne tik tikslų laiką rodantis mechanizmas bet ir drėgmės matuoklis, termometras, langelis datai. Šiandien prekybos vietos siūlo tokį didelį sieninių laikrodžių pasirinkimą, kad juos priderinti galima bet kokio, net ir pačio įmantriausio interjero. Jie gali atrodyti visiškai skirtingai priklausomai nuo to, kur yra pakabinti.

Nors sieniniai laikrodžiai pradėti gaminti jau seniai, tačiau iki šių dienų dar yra išlikęs visų žinomas ir mėgstamas žymusis laikrodis su gegute, iššokančia iš savo inkilėlio kaskart mušant laikrodžiui valandas. Jis 18 a. pradžioje buvo išrastas vokiečių laikrodininko Franco Ketererio iš Švarcvaldo. Visų pirma jis ruošėsi laikrodyje įkurdinti gaidį, tačiau imituoti jo balsą buvo gana sudėtinga, todėl teko apsistoti ties visiškai paprastu dviejų tonų kukavimu. Vėliau šio paukštelio laikrodyje mada išplito ir į Šveicariją. Gegutė buvo apgyvendinta mediniame rankomis išdrožtame namelyje. Kartais ją pakeisdavo ir sudėtingesni siluetai. Tokio tipo laikrodžiai šiandien yra brangiai kainuojantis prabangos ženklas.

Taigi, netgi šiomis dienomis, gyvenant aukštųjų technologijų epochoje, dideli senoviniai sieniniai laikrodžiai vis dar aktualūs, susidomėjimas antikvarinėmis vertybėmis ar jų kopijomis tik auga. Tokie laiko matavimo prietaisai puikiai pabrėžia aplinkos stilių ir išskirtinumą, neretai atlieka daugiau estetinę, nei praktinę funkciją, todėl svarbu skirti tinkamą dėmesį renkantis laikrodį, kuris ne tik rodys laiką, bet ir puoš namus.  

(Visited 594 times, 1 visits today)
123456