2 C
Kaišiadorys
2024 / 04 / 20

Gydytoja: rankos pirštų neužtektų suskaičiuoti vaikus, kuriems buvo patvirtinta gripo diagnozė

Ar jau skaitėte?

Atsikėlus ryte čiaudint, kosint, sloguojant, karščiuojant, žmonėms gan sunku suprasti ar tai yra gripas, ar tiesiog peršalimas. Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojos Gintarė Nemuraitė ir Agneška Neciunskienė dalinasi žiniomis apie gripą, kuo jis skiriasi nuo paprasto peršalimo ir kaip galime apsisaugoti.

- Reklama -

Gripas  – tai ūmi kvėpavimo takų infekcija plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nei peršalimas, gripas sukelia ūmią ligą ir gali lempti sunkių komplikacijų atsiradimą. Gripą sukelia Influenza virusas A, B ir C. Visi trys tipai pavojingi žmonėms, visgi pavojingiausi yra A ir B Influenza virusai, nes gali sukelti epidemijas, netgi pandemijas.  Tuo tarpu įprastą peršalimą sukelia virš 200 virusų, dažniausiai pasitaikantis – rinovirusas.

Užsikrėtus pirmieji simptomai per 48 val.

Tiek peršalimo virusais, tiek gripo virusais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus. Virusų dalelės plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Žmogus virusais užsikrečia tiesiogiai įkvėpus daleles arba užterštomis rankomis palietus nosį, burną, akių gleivinę. Žmogus užsikrėtęs gripo  ir rinovirusu pirmuosius simptomus pajunta per 24- 72val, vidutiniškai 48 valandas.

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Gintarė Nemuraitė.

„Tiek peršalimui, tiek gripui yra būdingi panašūs simptomai, tačiau gripo atveju simptomai daug sunkesni, labiau išreikšti. Nors peršalimas labai vargina, tačiau dažniausiai nesukelia rimtų komplikacijų”, – teigia G. Nemuraitė

Kaip suprasti ar jums paprastas peršalimas, ar gripas?

- Reklama -

Šeimos gydytoja G. Nemuraitė atkreipia dėmesį, kad pirmasis peršalimo simptomas yra gerklės skausmas, praeinantis per vieną arba dvi dienas. Vėliau seka varginanti sloga, kosulys, bendras silpnumas. Peršalimo metu gali pakilti temperatūra, tačiau ji dažniausiai nesiekia 38 laipsnių. Susirgus, pasveikstama per vieną savaitę.

„Tuo tarpu gripui būdingi simptomai yra žymiai intensyvesni nei peršalimo. Gripas dažniausiai prasideda staiga. Pagrindiniai simptomai yra aukšta temperatūra, daugiau nei 38 laipsniai, bendras silpnumas, raumenų, galvos skausmas, bei viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai – gerklės skausmas, sloga, kosulys. Garsusis kiaulių gripas yra asocijuojamas su vėmimu bei viduriavimu“, – kaip atpažinti gripą pasakoja gydytoja.

Sunkiausias periodas sergant gripu yra pirmosios penkios dienos. Tuo metu simptomai patys intensyviausi. Dauguma sveikų žmonių pasveiksta per 7-10 dienų, tačiau bendras silpnumas ir bloga savijauta gali užsitęsti iki kelių savaičių.

Gripas komplikuojasi, ypač pavojingas nėščiosioms

- Reklama -

Šiuo atveju kalbama apie sėkmingą gripo scenarijų, tačiau gripas yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų, kuomet esant labai pažeidžiam imunitetui gripas komplikuojasi bakterine infekcija. Dažniausios gripo komplikacijos yra bakterinės superinfekcijos, plaučių uždegimas, miokarditas arba širdies raumens uždegimas, sinusitis, otitis, nėščiųjų persileidimas, priešlaikinis gimdymas, hemoragijos, troboembolijos.

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Agneška Neciunskienė dažnai susiduria su ūmiai susirgusiais pacientais.

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Agneška Neciunskienė

Gydytoja teigia, jog ypač pavojingas gripo virusas nėščiosioms moterims, kadangi jų imuninė sistema yra prislopinta, rizika susirgti gerokai padidėja. Vaisiaus raidai labiausiai pavojingas susirgimas pirmąjį trimestrą, tačiau komplikacijų rizika išlieka aukšta ir vėlesniame periode: gresia nėštumo nutrūkimas, didėja pirmalaikio gimdymo tikimybė. Kiekvienais metais nėščiosios raginamos skiepytis, tačiau vakcinacijos apimtys Lietuvoje išlieka žemos, dėl to kasmet į gydymo įstaigas kreipiasi nemažai gripu užsikrėtusių besilaukiančių moterų.

„Dirbant poliklinikoje, teko diagnozuoti gripą su komplikacijomis ne vienai nėščiajai. Pavyzdžiui, 25 nėštumo savaičių moteriai buvo nustatytas plaučių uždegimas gripo fone, skirti antibiotikai, negerėjant buvo paguldyta į ligoninę, kur gydyta beveik dvi savaites. Kita jauna (24 metų amžiaus) besilaukianti moteris buvo gydyta ligoninėje dėl didelės rizikos vaisiui, kadangi net su temperatūrą malšinančiais vaistais ji nekrisdavo žemiau, nei 39 laipsniai, vėliau liga komplikavosi otitu“, – apie grėsmes nėščiosioms pasakoja A. Neciunskienė.

Ji taip pat nurodo, kad dažnai nėščiosioms gripo fone sutrinka inkstų funkcija, diagnozuojami ausų bei plaučių uždegimai, bronchitas, tonzilitas, sinusitas. Pasiskiepijus, dažniausiai pavyksta išvengti sunkesnių komplikacijų.

Svarbu paminėti, kad inaktyvuota gripo vakcina yra saugi skiepyti nėščiąsias nepriklausomai nuo nėštumo trukmės.

Vaikai taip pat turi didelę riziką susirgti

Vaikai taip pat nėra apsaugoti nuo gripo. „Rankos pirštų tikrai neužtektų suskaičiuoti mano apylinkės vaikus, kuriems buvo patvirtinta gripo diagnozė. O tai tik maža dalis visų susirgusiųjų“, – apie patirtį gripo sezonu pasakoja šeimos gydytoja A. Neciunskienė.

„Pavyzdžiui, sausį vienam berniukui pavėluotai buvo nustatytas gripo virusas, tad specifiniai priešvirusiniai vaistai skirti nebuvo, po kelių dienų blogėjant bendrai būklei, atsiradus dusuliui, laikantis aukštai (virš 39’C) temperatūrai, nustatytas bronchitas, kraujo tyrimų rodikliai ryškiai pablogėjo, stebėta sunki bakterinė infekcija, vaikas buvo paguldytas į ligoninę, be bronchito nustatytas ir sinusitas, skirti keli antibiotikų kursai, reabilitacinis gydymas“, – patirtimi dalinasi gydytoja.

Ji apgailestauja, kad tokie atvejai gripo sezono metu nėra pavieniai, gydytojai tokius pacientus mato kasdien. Kadangi, liga plinta oro lašeliniu būdu, neretai vieni nuo kitų užsikrečia kartu gyvenantys asmenys, todėl dažnai kreipiasi keli arba net visi sergantys šeimos nariai.

Rizikos grupių pacientai skiepijami nemokamai, o gydymo įstaigas jau pasiekė nemokamos vakcinos

Sakoma, kad peršalimas tai liga, kuri ir negydant praeina per vieną savaitę. Tuo tarpu gripas daug pavojingiau, gali sukelti sunkias komplikacijas, bei atsistatymo laikas po susirgimo ilgas. Norint jo išvengti Pasaulinė Sveikatos Organizaciją rekomenduoja skiepytis sezonine gripo vakcina.

Skiepas rekomenduojamas visiems, bet ypač rizikos grupėms (kurios skiepijamos nemokamai):

  • Nėščiosioms;
  • asmenims gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose;
  • asmenims nuo 65 m.;
  • lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms;
  • sveikatos priežiūros specialistams.

Šiems asmenims susirgimas ypač pavojingas, nes sergamumo dažnis ir komplikacijų rizika jų tarpe ypač padidėja bei gripo epizodai yra linkę pabloginti lėtinių ligų eigą.

Mitas, kad vakcinos nekokybiškos

„Deja, bet visuomenėje yra labai daug negatyvaus požiūrio į gripo vakcinas, teigimo, kad jos neefektyvios ir nekokybiškos. Gripo sezoninės vakcinos efektyvumas priklauso nuo daug veiksnių: vakcinos prieinamumo, laiko, kada vakcina prieinama ir kada pradedama skiepytis, besiskiepijančių žmonių skaičiaus, gripo vakcinos atitikimo vyraujantiems gripo virusams. Taip – tiesa, kad net ir pasiskiepijus galima susirgti gripu. Taip yra dėl to, kad gripo vakcinos efektyvumas yra 70 – 90 proc. ir tik tuo atveju, kai vakcinos sudėtis gerai atitinka cirkuliuojantį gripo virusą. Nepaisant to, kad po vakcinacijos vis tiek yra rizika susirgti, reiktų pabrėžti, kad pasiskiepiję žmonės perserga lengviau, greičiau pasveiksta“, – skiepijimosi naudas vardina G. Nemuraitė. Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad Antakalnio poliklinika pacientus jau skiepija tiek mokama, tiek ir nemokama gripo vakcina.

Gydytoja vardina, kad dar vienas gajus mitas – žmonės yra skiepijami nekokybiška gripo vakcina. „Kaip žinoma, kiekvienais metais, gripo vakcinos sudėtis skiriasi, remiantis mokslininkų duomenimis apie tikėtiną šiais metais gripą.  Šiuos tyrimus atlieka Pasaulinė Sveikatos Organizacija. Taigi PSO mokslininkai kiekvienais metais stebi, renka duomenis ir tiria tikėtinas sezoninio gripo viruso padermes, atitinkamai pagal jų pateiktus duomenis kiekvienais metais yra gamina sezoninė gripo vakcina“, – apie vakcinos kūrimo procesą kalba gydytoja.

„Nepaisant visų prieštaravimų, visuomenės susiskaldymo rekomenduočiau skiepytis sezonine gripo vakcina. Siūlyčiau skiepytis visiems, bet ypač rizikos grupėms priskirtiems žmonėms, nes jų imunitetas dėl esamos būklės yra daug labiau pažeidžiamas. Taip pat noriu priminti, kad rizikos grupei priskiriamus žmones valstybė skiepija nemokamai, tad vienintelis darbas jums – užsirašyti pas šeimos gydytoją konsultacijai ir pasiskiepyti“ – pacientus kviečia G. Nemuraitė.

Rūta Radzevičiūtė
Antakalnio poliklinikos komunikacijos specialistė


Daugiau apie sveikatą – Sveikatos.info


- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų apklausa. Visgi ekspertai pastebi, kad ne kiekvienas gyventojas išnaudoja tokius...