4.4 C
Kaišiadorys
2024 / 04 / 16

Svajonių darbo estai siekia atkakliau nei lietuviai

Ar jau skaitėte?

Successful business woman

Pagal anglų, vokiečių kalbos įgūdžius bei papildomą mokymąsi lietuviai atsilieka nuo kaimynų. Tokias įžvalgas pateikia specialistų paieškos portalas CVMarket.lt.

- Reklama -

Šiandien nieko nestebina darbdavių vargai ieškant kasininkų, tolimųjų reisų vairuotojų, statybininkų, pardavimo vadybininkų ar IT specialistų, tačiau labai pasistengti reikia ir tiems, kas ieško svajonių darbo, jei pastarasis labai gerai apmokamas, itin įdomus bei perspektyvus ir dar siūlomas garsios tarptautinės kompanijos.

Paprastai į tokias pozicijas taikosi ne vienas pretendentas (ir ne tik iš Lietuvos), tad pamojuoti vien aukštojo mokslo diplomu tikrai nepakanka. Dažnai per maža ir vienos užsienio kalbos, ar vieno magistro laipsnio. Reikia papildomų žinių, įgūdžių, specifinės patirties. Ne veltui globalėjančioje darbo rinkoje užtikrintai jaučiasi tie žmonės, kurie į save investuoja pastoviai, mokosi ir užvėrę universiteto duris. Regis, tokių užtikrintų žmonių ir vėl daugiau yra Estijoje nei Lietuvoje.

„Jei pasižiūrėsime į tai, kiek pastangų savęs tobulinimui skiria lietuviai, latviai ir estai, turėsime vėl pripažinti mūsų kaimynų pranašumą, – sako specialistų paieškos portalo CVMarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė, – mūsų ekspertai, remdamiesi specialistų paieškos portalų duomenų bazėje per 2018 m. sukauptais CV, suskaičiavo, kaip lietuviai ir mūsų kaimynai vertina savo užsienio kalbų mokėjimą, o taip pat kiek kartų tobulino savo žinias ir įgūdžius įvairiuose seminaruose ar kursuose.”

Baltijos „anglai” yra…

Angliškai, kaip ir reikėjo tikėtis, geriausiai kalba estai. Bendras šią kalbą geriau ar prasčiau mokančių estų procentas siekia net 55,2 proc. Latvijoje tokių suskaičiavome 31,1 proc., o Lietuvoje – 34,2 proc. Įdomu, kad geriau už lietuvius kalba ne tik jauni, bet ir vyresni estai. Šešiasdešimt procentų trisdešimtmečių ir jaunesnių Estijos gyventojų ir tik 39 proc. tokio pat amžiaus lietuvių teigia mokantys angliškai. Tarp jų su 32 proc. įsiterpia latviai. 51 proc. vyresnių nei 30 m. estų taipogi mano, kad yra pakankamai įvaldę anglų, kai tarp lietuvių tokių jau tik 29 proc. Netikėtai vyresnius lietuvius aplenkė latviai (31 proc.).

- Reklama -

Gan įdomiai atrodo ir anglų kalbos mokėjimo kokybė. Lietuvoje ketvirtadalis visų, teigiančių, kad moka angliškai, save įsivertino B2 lygiu, kai estai ir latviai dažniau rinkosi B1. Tikrai gerai šnekančių angliškai (lygiai C1 ir C2) Estijoje buvo 28 proc., Latvijoje – 22 proc., o Lietuvoje – 26 proc. Priminsime, kad Europass kalbėjimo įsivertinimo skalėje A1 yra žemiausias kalbos mokėjimo lygis, o C2 – aukščiausias.

Kuklinasi ar perdeda?

Kadangi kalbos lygį savo gyvenimo aprašymuose besidairantys darbo įvertina patys, dėsningai kyla klausimas, ar Baltijos šalių gyventojai rašo tiesą. „Negalima sakyti, kad kandidatai sako netiesą, tačiau savęs vertinimas tikrai nėra pakankamai objektyvus, – teigia Latvijos specialistų paieškos portalo CVMarket.lt regiono vadovas Kristaps Kolosovs, – daugiausiai neatitikimų pasitaiko įsivertinant kalbėjimą. Juk diapazonas labai platus: nuo „laisvai kalbu” iki „per atostogas viešbučio registratorius mane, padedantį sau ir gestais, puikiai supranta”. Be to, „laisvai kalbu” taip pat turi daug atspalvių. Kaip matome iš pokalbių su kandidatais, – žmonių pasitikėjimas savimi auga, tad ne vienas linkęs bent truputėlį pervertinti savo lygį.”

„Jeigu tai tarptautinė kompanija ir ieškoma specialisto, neretai duodama namų užduotis, kurią reikia atlikti būtent užsienio kalba, – patirtimi tikrinant kalbų mokėjimo lygį dalinasi Lietuvos specialistų paieškos portalo CVMarket.lt atstovė, – toks metodas ne tik patikrina specifines žinias – tam ir suformuota užduotis – tačiau tuo pačiu metu parodo ir užsienio kalbos gebėjimus.

- Reklama -

Pastebime, kad kartais ir darbdaviams sunkoka objektyviai įvertinti, kokio lygio užsienio kalbos žinių reikia ir ar iš viso reikia. Nors pastaruoju metu matome, kad reikalavimai darbuotojui surašomi atsakingiau, tačiau vis dar pasitaiko įmonių, kurios reikalauja puikių kalbų žinių, tačiau pačiame darbe šios žinios būtų labai retai arba iš viso netaikomos.”

Estijos darbo paieškos portalo CVKeskus.ee komunikacijos vadovo Henry Auvaart nuomone, „neretai perdeda abi pusės: darbo ieškantys asmenys teigia, kad turi geresnius įgūdžius, o darbdavys – kad jo siūloma nauda didesnė. „Žmonės, su prastesne saviverte neretai turi problemų parduodami save kaip puikų kandidatą, net jei jie turi visus reikiamus įgūdžius. Tas pasakytina ir apie darbdavius. Tad pasitelkti daugiau rinkodaros ir pardavimo įgūdžių kovojant dėl svajonių darbo nėra blogai,” – mano H. Auvaart.

Tarptautinis įvertinimas

Vis dėlto itin gera estų anglų kalba yra ne tik rinkodaros ar pardavimo triukų rezultatas, o tarptautiniu mastu patvirtintas faktas. „The Independent” 2015 m. publikuotame pasaulio šalių, kuriose anglų kalba (kaip antrąja kalba) kalbama geriausiai, TOP15, estai užėmė 7 vietą, po Švedijos, Olandijos, Danijos, Norvegijos, Suomijos ir Slovėnijos.

„Smalsumas – štai pagrindinė priežastis, – tokį aukštą įvertinimą paaiškina CVKeskus.ee atstovas, – kaip maža tauta, atvira tarptautinėms rinkoms su savo produktais ir paslaugomis, turime labai ribotas galimybes. Paprasčiausiai nebegalime išversti kiekvieno filmo, knygos, žaidimo, programos, kad galėtume tai patirti, įvaldyti, tad tiesiog privalome mokytis kalbų. Be to, Estija yra viena iš verslininkiškiausiu šalių, pritraukiame daug tarptautinių talentų.”

Kas geriausiai moka vokiškai

Kalbančių vokiškai Baltijos šalyse kur kas mažiau nei mokančių angliškai. Lietuvoje ir Latvijoje vienaip ar kitaip valdančiais vokiečių kalbą skelbiasi 4 proc., Estijoje – 8,4 proc. visų besidairančių darbo. Prancūzų kalba visose trijose Baltijos šalyse kalba dar mažesnė ieškančiųjų darbo dalis. Kad ją moka nurodo tik apie 1 proc. lietuvių ir tik šiek tiek daugiau latvių bei estų.

Darbdaviai, besidairantys darbuotojų, mokančių retesnes kalbas, vėlgi didesnį pasirinkimą turės Estijoje. Šios šalies gyventojų aprašymuose, įkeltuose į mūsų darbo paieškos portalus, suskaičiavome net 28 užsienio kalbas. Svarbu priminti, kad daugiau nei 12 proc. estų įrašė, kad moka suomiškai, o apie du nuošimčius, kad ispaniškai. Beje, valdančių rusų kalbą Estijoje taipogi buvo gerokai daugiau nei Latvijoje ar Lietuvoje. Latviškuose CV suskaičiavome 25 mokamas kalbas, o lietuviškuose – 21. Lietuvos gyventojai iš visų Baltijos šalių išsiskyrė lenkų kalbos žiniomis (4,7 proc. visų ieškančių darbo).

Estijoje žinių troškulys didesnis

Kas trečias ieškantis darbo Estijos gyventojas savo CV nurodo bent vienus baigtus kursus ar mokymus. Latvijoje tokių yra 18 proc., o Lietuvoje tik 12 proc. Įdomu, kad jei tik du lietuviai ar latviai iš šimto nurodo tris ar daugiau išklausytų mokymų, tai Estijoje tiek prasilavinę yra 10 iš šimto. Pernai metais į darbo paieškos portalų CV Market bazes įvestuose lietuviškame ir latviškame gyvenimo aprašymuose buvo išvardinti vieno asmens baigti 16 įvairių seminarų ir mokymų, tačiau estai ir čia sugebėjo aplenkti – vienas darbo ieškotojas savo CV pateikė sąrašą net iš 30 įvairių mokymų.

Kiek neįprasta, kad tarp labiau prasilavinusių daugiau vyresnių asmenų. Galbūt tai susiję su tuo, kad jaunesni paprasčiausiai dar nesukaupė didesnio papildomų mokslų bagažo. Ir čia pirmauja estai. Jei Lietuvoje kokius nors kursus skelbiasi baigę 17 proc. vyresnių nei 30-ies metų asmenų, o Latvijoje – 24 proc., tai Estijoje šis skaičius siekia 44 proc. Jaunesni estai taipogi prasilavinę labiau – 23 proc., kai lietuviai ir latviai atitinkamai 8 proc. ir 12 proc.

Raimonda Tatarėlytė
CV Market marketingo vadovė

- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų apklausa. Visgi ekspertai pastebi, kad ne kiekvienas gyventojas išnaudoja tokius...